O wdzięczności

Codziennie doświadczamy różnorodnych uczuć, emocji, które prowadzą nas do odkrywania siebie. Kiedy doświadczamy uczuć wzniosłych takich jak: wdzięczność, uznanie, troska, współczucie czy wzruszenie nasze serce reaguje na nie w szczególny sposób. Okazuje się, co pokazały badania naukowe między innymi Joe Dispenzy, Grega Bradena czy Instytutu Matematyki Serca, że uczucia te otwierają nasze serce, a tym samym powodują, że energia tych uczuć zmienia nasze samopoczucie, nasze nastawienie do życia etc. Stajemy się zdrowsi i szczęśliwsi.

Pole naszego serca jest 5000 razy silniejsze od pola naszego mózgu, to ono wysyła fale związane z naszymi emocjami. Jeśli więc odczuwamy lęk, stres – nasze serce reaguje na to doświadczenie – i taki „sygnał” przesyła do naszych mózgów. Jeśli jednak potrafimy odczuwać w naszych sercach wdzięczność czy inne emocje wzniosłe i umiemy je wzbudzać – również te sygnały wysyła nasze serce. I czujemy się inaczej.

Każdy z nas z łatwością odpowie sobie na pytanie – co czuję i jak się czuję, kiedy jestem zestresowany? Wielu z nas wskaże też zachowania swojego ciała. Również z łatwością odpowiemy na pytanie dotyczące tego, jak się czujemy i co czujemy, kiedy jesteśmy radośni, szczęśliwi etc. Wtedy nasze ciało jest rozluźnione, oczy maja blask, emenuje z nas tzw. „pozytywna energia”.

Budowanie postawy wdzięczności to niezwykły proces, dzięki któremu nawiązujemy kontakt z naszym sercem. Stopniowo, z serdecznością stajemy się wdzięczni. Serce jest prawdziwym źródłem naszej siły i mocy. Warto więc tworzyć tę piękną relację 🙂 by rozpocząć najpiękniejszą podróż własnego życia 🙂

Praktyka wdzięczności daje:

  • poprawę zdrowia,
  • podnosi odporność organizmu,
  • redukuje stres i napięcia,
  • zwiększa witalność, optymizm,
  • pozytywnie uzależnia – uwalnia dopaminę,
  • motywuje do zdrowego stylu życia,
  • poprawia jakość snu,
  • buduje poczucie długotrwałego szczęścia,
  • dodaje energii, a więc wydłuża życie,
  • prowadzenie dziennika wdzięczności obniża ciśnienie krwi – nawet o 10%, obniżna poziom kortyzolu.

Dlaczego właśnie wdzięczność?

Najprościej napisać, że w moim życiu była światełkiem, które oświetlało moją drogę, aby w pewnym momencie zamienić się w reflektor i tym samym przemienić moje życie. Praktyka wdzięczności stała się dla mnie drogowskazem. W dzieciństwie poważnie chorowałam na serce, miałam też operację serca. Żyję 🙂 Pamiętam z tamtych czasów wdzięczność rodziców, lekarzy, rodziny za moje życie. Nie rozumiałam tego, jednak miałam poczucie, że jest to coś ważnego. I szukałam tego światła w życiu.

Praktykuję wdzięczność od lat – właściwie Mama nauczyła mnie takiej właśnie postawy – początkowo robiłam to intuicyjnie, jednak stopniowo zyskiwałam świadomość, wiedzę i dzięki temu moja wdzięczność staje się dojrzalsza, ale i bardziej spontaniczna…

Warsztat wdzięczności

Warsztat wdzięczności – Drzwi do serca – trzy kroki wdzięczności – zajmuje w mojej ofercie szczególne miejsce, jest nie tylko wyrazem mojej wdzięczności, ale też „śladem pamięci” wielu chwil, momentów, ludzi, miejsc czy wykonywanych zawodów.

W warsztacie zapraszam Was do podróży w uzdrawianiu relacji z samym sobą. Będziemy uczyć się komunikacji z poziomu serca, jak prowadzić dzienniki wdzięczności i wreszcie, jak działać z wdzięcznością.

Przekażę Wam też medytację wdzięczności, którą zaczerpnęłam od Grega Bradena z jego wykładu – Od chaosu do koherencji – wygłoszonego podczas konferencji online Heal Summit 2020. To prosty sposób na podnoszenie samopoczucia 🙂

Zapraszam serdecznie, ufam, że również Tobie przyniesie samo dobro.

kolorowe trójkąty które tworzą jeden spójny wzór